Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου 2016

Σαν σήμερα, Α.Ε.Κ - Πιερικός 5 - 0

Το 5-0 της ΑΕΚ επί του Πιερικού στη Νέα Φιλαδέλφεια σαν σήμερα πριν από 53 χρόνια με τα γκολ των Πομώνη (28’) Παπαϊωάννου (47’ )Νεστορίδη (52’, 87’) και Τασίνου (86’) δεν ήταν ιστορικό για τα πολλά γκολ που πέτυχε η ΑΕΚ, αλλά για το μηδέν στην άμυνα. Ήταν η έκτη νίκη στη σειρά χωρίς παθητικό γκολ και το σερί θα έφτανε συνολικά στα 623 λεπτά: από το 72’ της 9ης αγωνιστικής (Δόξα Δράμας-ΑΕΚ 2-1, με τον Χατζημιχαήλ να δίνει τη νίκη στη Δόξα στο 72’) μέχρι το 65’ της 16ης αγωνιστικής, όταν ο Γιακουμής μείωσε προσωρινά σε 2-1 στη νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ με 3-1 στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Δεν ήταν το πιο μεγάλο σερί της ΑΕΚ χωρίς παθητικό γκολ. Έχει κάνει και 7 ματς σερί χωρίς να φάει γκολ στο πρωτάθλημα, με τελευταία περίπτωση αυτή της σεζόν 1968-69. Σε κάθε περίπτωση, όμως, υπήρχαν τουλάχιστον δύο τερματοφύλακες που «μοιράζονταν» αυτά τα σερί. Αυτό του 1963, όμως, το πιστώνεται ο γκολκίπερ που σφράγισε σχεδόν δύο δεκαετίες από την ιστορία της ΑΕΚ.

Εκείνο το κρύο απόγευμα, στην τελευταία Κυριακή του 1963, ο Στέλιος Σεραφείδης κράτησε την εστία του για έκτο συνεχόμενο ματς ανέπαφη και συμπλήρωσε 558 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ. Στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ δύο Κυριακές αργότερα, το… κοντέρ θα έφτανε τα 623’.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Σεραφείδης, Κανελλόπουλος, Σοφιανίδης, Παπαποστόλου, Τασίνος, Σκευοφύλαξ, Σταματιάδης, Νεστορίδης, Παπαγεωργίου, Παπαϊωάννου, Πομώνης.