ΒΥΖΑΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1-1 ΤΕΛΙΚΟ (ΔΗΜ. ΓΗΠΕΔΟ ΜΕΓΑΡΩΝ)

Βύζας Μεγάρων (Δημήτρης Οικονόμου): Κοτταράς, Φραγκής, Λίτσης, Χάλαρης, Νταντάμης,
Μωυσίδης, Φαρούκ (81' Οικονομόπουλος), Μουστάκης (55' Γεωργακόπουλος), Ροβίθης (68' Τριάντος), Ηλιόπουλος, Παυλίδης.

Ηρακλής Ψαχνών (Αντώνης Πριόνας): Τόλιος, Μάτσος, Τσοκάνης (84' Σέγκος), Δελήμπασης (76' Ντελέκος), Λιόσης, Αλεξάντροβιτς (88' Γιώτας), Ρεπετσάς, Πλάτανος, Σανόκο, Γκοτοβός, Θάνος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
ΒΟΗΘΟΙ: Βέρρη (Λέσβου), Τίκας (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ροβίθης, Φαρούκ, Οικονόμοπουλος - Μάτσος, Θάνος, Σανόκο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Βύζας και Ηρακλής Ψαχνών στα Μέγαρα με συνέπεια αμφότεροι να παραμείνουν χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Το παιχνίδι ήταν καλό στο μεγαλύτερο διάστημα και το αποτέλεσμα κρίνεται, σε γενικές γραμμές, δίκαιο. Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο και είχε γρήγορο ρυθμό αφού και οι δύο αντίπαλοι αναζήτησαν το γκολ. Τελικά, αυτός που το πέτυχε ήταν ο Ηρακλής στο 27' με δεξιό διαγώνιο σουτ του Δελήμπαση, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ Κοτταρά. Η «απάντηση» του Βύζαντα, όμως, ήρθε στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 60', όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μωυσίδη, ο Φαρούκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε. Στα λεπτά που απέμεναν οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες και κατά συνέπεια το 1-1 διατηρήθηκε ως το σφύριγμα της λήξης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-ΑΝΑΓ. ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 3-0 ΤΕΛΙΚΟ (ΔΗΜ. ΓΗΠΕΔΟ ΜΑΛΕΜΕ - 14:00)

(47' Δέντσας σουτ, 58' Μιρτσέτα σουτ, 72' Χαϊκάλης σουτ)

Πλατανιάς (Τίμος Καβακάς): Λαζαρίδης, Τζανής, Ραπτάκης, Παληγεώργος, Κουρτεσιώτης, Δέντσας, Γκονζάλες, Μαραγκουδάκης (73' Μαραγκός), Μιρτσέτα (60' Χαϊκάλης), Ναζλίδης, Δράμι (78' Πάγκαλος).

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Σπύρος Μπαξεβάνος): Αποστόλου, Τέλλος, Σερέτης, Κυζιρίδης (89' Αλμπάνης), Γιόνδης (69' Παπαδημητρίου), Ντατίδης, Αποστολίδης, Τσικνίδης, Σπαθάρας, Μπαξεβάνος, Στεργίδης (57' Στεφανίδης).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σφακιανάκης (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Αθανασόπουλος, Απτόσογλου (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Δέντσας - Σπαθάρας, Γιόνδης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Τη δέκατη νίκη του στο Πρωτάθλημα πέτυχε ο Πλατανιάς, ο οποίος θριάμβευσε με 3-0 επί της Αναγέννησης Γιαννιτσών και ως εκ τούτου παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι παίκτες του Τίμου Καβακά «κλείδωσαν» τους τρεις βαθμούς σε διάστημα έντεκα λεπτών στην αρχή της επανάληψης, οπότε και πέτυχαν δύο τέρματα λυγίζοντας την αντίσταση των φιλοξενούμενων. Σημειώνεται πως αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική εντός έδρας νίκη για τον Πλατανιά, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ!

ΒΕΡΟΙΑ-ΦΩΚΙΚΟΣ 0-0 ΤΕΛΙΚΟ (ΔΗΜ. ΣΤΑΔΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ)

Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καντιμοίρης, Σαμαράς, Καλτσάς (72' Μπαργκάν), Κανακούδης, Λανγκλέ (83' Πασάς), Ντιέ, Ολαϊτάν, Καντί, Καλογέρης, Μπουλούτ, Γεωργιάδης.

Φωκικός (Μιχάλης Κασάπης): Βρονταράς, Θωμόπουλος, Χαλούλος, Δημητρίου, Παϊζάνος, Κωστόπουλος, Σκαρίμπας, Καλέργης (74' Μπουλούλης), Διαμαντόπουλος, Ταμπάκης (55' Στόικος), Κανέλλοπουλος (88' Αντράντε).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Πάτρας, Μερκενίδης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κωστόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Ισοπαλία στον Φωκικό παραχώρησε η Βέροια στην έδρα της. Η "Βασίλισσα του βορρά" ήταν μέτρια, δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ κι έμεινε στο 0-0 απέναντι στον ακίνδυνο αντίπαλό της. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο και χωρίς φάσεις απέναντι στους δυο τερματοφύλακες. Η Βέροια είχε τον έλεγχο του ρυθμού αλλά όλες οι επιθέσεις της σταματούσαν έξω από την περιοχή του Φωκικού. Στο δεύτερο μέρος, η Βέροια φόρτσαρε στο ξεκίνημα και έφτασε τρεις φορές κοντά στο γκολ. Στις καθυστερήσεις η "Βασίλισσα του βορρά" δημιούργησε άλλη μια ευκαιρία, όταν ο Καλογέρης έστρωσε με το κεφάλι στον Κάντι, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε άουτ και το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 2-0 ΤΕΛΙΚΟ (ΔΗΜ. ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ)

(45' Μιχαλόπουλος σουτ, 63' Σταύρου σουτ)

Στο 38' δοκάρι ο Μαρουκάκης

Καλλιθέα (Νίκος Παντέλης): Κατσούλης, Σταύρου, Μιχαλόπουλος, Αρκούδας, Κουτρουμπής, Αρβανίτης, Ηρακλής, Μαρουκάκης (68' Ντιαλό), Κατσίκης (86' Φουντουκίδης), Βιδάλης, Φαρινόλα (63' Μουσταφίδης).

Εθνικός Αστέρας (Πέτρος Δημητρίου): Γκίτκος, Γουσούλης, Πασκούλεφ, Παντίδος, Λαμπρόπουλος, Κασνέτση, Θεολόγου, Γιακούμπι (72' Γκούγκας), Μαστρογιάννης, Λαγός (46' Αδαμάκης), Γκινγκλαντίν (60' Μητσέας).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρούσσος-Μπεκερτζής (Πρέβεζας)
ΒΟΗΘΟΙ: Χαρίσης (Γρεβενών), Ροκοπάνος (Αιτ/νίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουτρουμπής, Σταύρου - Λάγος, Θεολόγου
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Δίκαιη νίκη με 2-0 πέτυχε η Καλλιθέα απέναντι στον Εθνικό Αστέρα, ο οποίος για μία ακόμη φορά παρατάχθηκε με πολλούς από τους θεωρούμενους αναπληρωματικούς του καθώς και παίκτες από την ομάδα Νέων. Οι Καισαριανιώτες δεν είχαν δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν τους νεοαποκτηθέντες ποδοσφαιριστές τους και έτσι αγωνίστηκαν με πολλές και σημαντικές απουσίες. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και έφτασαν άνετα στην επικράτηση.

ΛΑΡΙΣΑ-ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 2-1 ΤΕΛΙΚΟ (AEL FC ARENA)

(45' Καούνος σουτ, 90+3' Νεμπεγλέρας σουτ - 51' Ντα Σίλβα σουτ)

Λάρισα (Νίκος Κεχαγιάς): Σωτηρίου, Παπαγεωργίου, Βενετίδης (76' Γκρουμπιέσιτς), Ψωμάς, Κολοβέτσιος, Χατζής (76' Πίνα), Νεμπεγλέρας, Γκονζάλες, Χασομέρης (16' λ.τ Πλιάγκας), Μπλέντι, Καούνος.

Θρασύβουλος (Λύσανδρος Γεωργαμλής): Κασμερίδης, Βασιλείου, Σύρος, Παγώνης, Ζουμπουλάκης, Ροκάστλ, Μπεγκόνια, Ντα Σίλβα (83' Σκόνδρας), Ψιάνος (67' Σταμπολζίεφ), Βλάχος (80' Καλαμιώτης), Ντακόλ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Περικλείδης (Μακεδονίας), Σίπκας (Πέλλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ψώμας, Κολοβέτσιος - Βασιλείου, Σύρος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Με τέρμα του Κώστα Νεμπεγλέρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΛ πέτυχε αγχωτική αλλά δίκαιη νίκη απέναντι στον Θρασύβουλο με 2-1 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες χωρίς μάλιστα να έχει πετύχει γκολ! Έτσι, το ντεμπούτο του Νίκου Κεχαγιά στον πάγκο της θεσσαλικής ομάδας στέφθηκε με επιτυχία και η κατάκτηση της νίκης σκόρπισε χαμόγελα στους 5000 φιλάθλους των "βυσσινί" που παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα της Φυλής πάλεψε το ματς και σε πολύ μεγάλο βαθμό μέχρι τις καθυστερήσεις "κρατούσε" τον βαθμό της ισοπαλίας με την εκπλήκτικη απόδοση του τερματοφυλακα της, Αλέξη Κασμερίδη, αλλά λύγισε στο τέλος.

1ος Όμιλος - 9η Αγωνιστική (15:00)

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ 4-1 ΤΕΛΙΚΟ (Δημ. Στ. Πύργου)

(37' Μπράβος σουτ, 45' Λώττας φάουλ, 52' Νικολόπουλος φάουλ, 67' Θωνιάτης σουτ - 77' Κρητικός κεφ)

ΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζαραβίνος (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Μεϊντανάς, Φωτόπουλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 42' Κολόκας (Πανηλειακός) - 90+4' Τσαγκαράκης (Καλαμάτα)

ΑΟ ΧΑΝΙΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 0-1 ΤΕΛΙΚΟ (Δημ. Γηπ. Μουρνιών)

(7' αυτ Τσαρτσίδης)

Στο 48' δοκάρι ο Φάμπιο

ΑΟ Χανιά (Γιάννης Πετράκης): Καλογεράκης, Μπακάκης, Βουρβαχάκης, Τσαρτσίδης, Μποχώνη, Ανωγειανάκης, Πλουσής, Φάμπιο, Νούνο, Σελινιωτάκης, Πυθαρούλης.

Απόλλων Σμύρνης (Στάθης Σταθόπουλος): Σταυριανός, Τσουκαλάς, Κοροβέσης, Κύργιας, Γρομητσάρης, Κωνσταντίνου, Διαμάντης, Καραδέμητρος, Χανιώτης, Σεμερτζίδης, Τσιλιγκίρης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζοβάρας (Φωκίδας)
ΒΟΗΘΟΙ: Δόσκορης, Κιούσης (Φθιώτιδας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανωγειανάκης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΡΟΥΒΑΣ - ΠΑΟ ΡΟΥΦ 1-1 ΤΕΛΙΚΟ (Δημ. Γηπ. Γέργερης)

(71' Αντωνάκης - 21΄Καπουράνης σουτ)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικολόπουλος (Μεσσηνίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Μήτρης (Λακωνίας), Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 3-2 ΤΕΛΙΚΟ ("Γρηγόρης Λαμπράκης")

(51' Παππάς σουτ, 61' Φωστέρης σουτ, 78' Καϊμακαμούδης κεφ - 24' Μηνάς σουτ, 68' Μπερνιδάκης σουτ)

Στο 84' οριζόντιο δοκάρι ο Λύγκος για την Προοδευτική

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μακρής (Αργολίδας)
ΒΟΗΘΟΙ: Λάμπρου (Αν. Αττικής), Οικονόμου (Δ. Αττικής)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λύγκος (Προοδευτική)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90' Λύγκος (Προοδευτική)

Σημείωση: Ο Αστέρας Μαγούλας είχε ρεπό.

2ος Όμιλος - 9η Αγωνιστική (15:00)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 1-0 ΤΕΛΙΚΟ (Δημ. Γηπ. Σερρών)

(5' Κρυστάλλης σουτ)

Εθνικός Γαζώρου (Παναγιώτης Διλμπέρης): Γιαννιώτης, Χαριτίδης, Αγγελόπουλος, Κουκώλης, Κοσμίδης, Παλάσκας, Γαλακτερός, Άγγος, Κρυστάλλης, Κωνσταντινίδης, Οξύζογλου.

Νίκη Βόλου (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Ψωμιάδης, Στουρνάρας, Κοντοχρήστος, Δεληζήσης, Λαμπρόπουλος, Ριζογιάννης, Διαμαντίδης, Παυλίδης, Λαζαρίδης, Κυριακίδης, Πουλάκος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαστακάς (Μακεδονίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Πελετίδης, Στάγκος (Μακεδονίας)